8 Temmuz 2018 Pazar

İkigainin On Kuralı1. Aktif kalın, emekli olmayın. Sevdiği şeyi yapmaktan ve iyi yaptığı şeylerden vazgeçen kişi yaşam gayesini kaybeder. Bu yüzden en önemli göreviniz, değerli bulduğunuz işleri bitirseniz de yapmaya devam etmek, ilerlemek, güzellik katıp yarar sağlamak, yardım etmek ve dünyanızı şekillendirmek olmalıdır.

2. Ağırdan alın. Aceleci olmak yaşam kalitesi ile ters orantılıdır. Eski bir deyişin belirttiği gibi, ‘Yavaş yürüyün, çok ilerleyin.’ Telaşı arkanızda bıraktığınızda, yaşam ve zaman yeni bir anlam kazanır.

3. Midenizi tıka basa doldurmayın. Konu, uzun bir yaşam için beslenmek olunca da azı karardır. Sağlığınızı uzun süre koruyabilmek için yüzde 80 kuralına uymalı, tıka basa yemek yerine açlığınızı tamamen bastırmayacak şekilde yemelisiniz.

4. Çevrenizde iyi arkadaşlarınız olsun. İyi sohbetle kaygıları yatıştırmak, gününüzü aydınlatacak hikayeler paylaşmak, tavsiye almak, eğlenmek, hayal kurmak… Başka bir deyişle, yaşamak için en iyi ilaç arkadaşlardır.
5. Bir sonraki doğum gününüze kadar şekle girin. Su hareket eder, en iyi haliyse pırıl pırıl aktığı ve durağan olmadığı zamandır. Hayatınız boyunca hareket ettirdiğiniz bedenin de uzun süre çalışmaya devam etmesi için biraz günlük bakıma ihtiyacı vardır. Ayrıca egzersiz yapmak mutluluk hormonu salgılamanızı sağlayacaktır.

6. Gülümseyin. Neşeli bir tavır sadece rahatlamakla kalmaz arkadaş kazandırmaya da yarar. Bir şeylerin o kadar harika olmadığını kabul etmek iyidir ama olasılıklarla dolu bir dünyada şimdi ve burada olmanın bir ayrıcalık olduğunu asla unutmayın.

7. Doğayla tekrar bağlantı kurun. Günümüzde insanların çoğu şehirlerde yaşasa da, insanoğlu doğal dünyanın bir parçası olarak yaratılmıştır. Şarj olmak için sık sık doğaya dönün.

8. Teşekkürlerinizi sunun. Her gün bir dakikanızı ayırın ve atalarınıza, soluduğunuz havayla ve yediğiniz yemekle sizi destekleyen doğaya, gününüzü aydınlatan ve hayatta olduğunuz için kendinizi şanslı hissettiren arkadaşlarınıza ve ailenize teşekkürlerinizi sunun. Mutluluk stokunuzun ne kadar arttığını görün.

9. Anı yaşayın. Geçmişten pişmanlık duymayı ve gelecekten korkmayı bırakın. Sahip olduğunuz tek şey bugün. Tadını çıkarın. Hatırlamaya değer kılın.

10. İkigainizi takip edin. İçinizde bir tutku, günlerinize anlam katan eşsiz bir yetenek ve en iyi yönünüzü sonuna kadar paylaşmaya götüren bir şey var. Henüz ikigainizin ne olduğunu bilmiyorsanız Vicktor Frankl’ın söylediği gibi göreviniz onu keşfetmek olsun. 


Kitap: İKİGAİ
Yazar: Hector Garcia & Francesc Miralles

SEVGİ ve IŞIK’la kalın…
Persephone

12 yorum:

 1. Çoğumuzun "Aaa ben bunları biliyorum" dediği ama yapmadığı şeyler.Eyleme geçmeyen bilgi yararsız tabi ki :))

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Eylem olmayınca bilmek yetmiyor ki. Bilmenin bir faydası yok... Sevgiler...

   Sil
 2. hepsini deneyecem ama KHK ile adamların zorla emekli edildiği bu memlekette ilk şıkı yerine getirmek zor
  zorla, emekli ol denilerek işten çıkartıldım ...
  ama öğütlerin hepsi yerinde ve şahane
  elden geldiğince artık :-)

  sevgiler

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Maalesef zorla emekli ediyorlar. Daha yapacaklarımız varken. Olsun bu ülkede emekliliği görebilmekte güzel:) Sevgiler...

   Sil
 3. İlk kez duyuyorum, hepsi de güzel öneriler, tıkabasa yemek yemek zaten sevmediğim bir şey. Japon şeysi herhalde bahar tanrıçası...güzel oluyor onların felsefeleri, çok teşekkürler, sevgiler...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ne güzel insanlar şu Japon halkı. Sevgiler...

   Sil
 4. Aslında ne çok şeyi bilip, gereksiz görüyoruz değil mi? Çoğu şeyi biliyoruz, aslında her şeyi biliyoruz ve herkese tavsiye ediyoruz. Kendimize gelince. Hiç... Ellerinize sağlık. Çok güzel dolu dolu bir blogunuz var, yeni keşfettim ve izlemeye aldım. Nice yazılarınızda görüşmek üzere memnun oldum, sevgiler :)

  YanıtlaSil
 5. Kitabını okumuştum ve hayatımda üstüne en çok not aldığım kitaptır.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Benimde epeyce not aldığım bir kitaptı. Sevgiler...

   Sil