28 Nisan 2014 Pazartesi

BU İYİ ŞANS İÇİN BİR NEPAL TANTRA TOTEMİ

Sevgili kuzenciğim WhatsApp'tan bana mesaj göndermiş az önce, mutlaka oku bunu diye de uyarı koymuş. Eh tabii tanıyor kuzenciğini, bilir sevdiğimi bu tip konuları. Canım kuzuuuum kuzenime de ayrıca teşekkürler, bu güzel hatırlatma mahiheyetinde ki yazı için...
Hayata bakışımı hatta hayat felsefimi demek daha doğru olur belki de, çok net yansıtan bir tantra... En çok gitmek istediğim ülke Hindistan'dan bize kadar ulaşmış... İyi ki de ulaşmış.
Üstüne kafa yorulası bir yazı...
Modernleşen hayatta bir çok değer yargımızı da kaybediyoruz...
Saygı ve sevgiden uzaklaşıyoruz...
Çağ modernleşiyor ama bizlere birşeyler oluyor...
Çalan telefonlarımıza bakmak, atılan mesajlara cevap vermekten bile kaçıyoruz artık...
İnsanlar birbirlerini önemsemez oldu...
Neyse daha fazla sıkmayacağım sizi, zaten anlatılması gereken her şey çok net bir dille anlatılmış...
İyi okumalar...

YAŞAM İÇİN ÖNERİLER:
 • Kepekli pirinçten çok ye. İnsanlara beklediklerinden daha çok şey ver ve bunu zevk alarak yap. En sevdiğin şiiri ezberle. Dinlediğin her şeye inanma, sahip olduğun her şeyi harcama ve istediğin kadar uyuma.
 • 'Seni seviyorum' dediğinde, cidden söyle.  Üzgünüm dediğinde, o kişinin gözlerinin içine bak. Evlenmeden önce en az 6 ay nişanlı kal. İlk bakışta aşka inan. Başkalarının düşleriyle asla alay etme. Tutkuyla ve derinden sev. Sonradan yara alabilirsin belki, ama hayatı komple yaşamanın tek yolu budur.
 • Anlaşmazlık durumlarında, dürüst ol. Kimseyi kırma, hakaret etme. İnsanları akrabalarına göre yargılama.Yavaş konuş, ama hızlı düşün. Biri sana, yanıt vermek istemediğin bir soru yöneltirse, gülümse ve en büyük aşkın ve en büyük başarıların daha büyük riskleri olduğunu hatırla. Anneni ara. Biri hapşırdığında 'çok yaşa' de. Kaybettiğinde, ders al. 3 'S'yi unutma: Kendine Saygı; başkalarına Saygı; herşeyde Sorumluluk. Küçük bir anlaşmazlığın büyük bir arkadaşlığı bozmasına izin verme.  
 • Hata yaptığını farkettiğinde, onu hemen düzelt. Telefona cevap verirken gülümse. Seni arayan kişi bunu sesinden anlayacaktır. Konuşmaktan, sohbetten hoşlanan bir kadın/erkekle evlen. Yaşlandığınızda, konuşma yeteneğiniz her şeyden daha önemli olacak. Biraz yalnız kal.
 • Değişikliklere kucak aç, ama değerlerini yitirme. Suskunluğun, bazen, en iyi yanıt olduğunu unutma. Daha çok kitap oku, daha az televizyon seyret. İyi ve saygın bir hayat sür. İleride, yaşlandığında ve geçmişi hatırladığında, bir kez daha nasıl zevk aldığını göreceksin.  
 • Allah`a güven ama arabanı kilitle. (Deveni bağla sonra tevekkül et). Evde sevgi dolu bir atmosfer önemlidir. Huzurlu ve uyumlu bir ortam yaratmak için elinden geleni yap. Sevdiklerinle anlaşmazlığa düştüğünde, o anki duruma önem ver. Geçmişte çok yaşama. Satırlar arasını oku. Bidiklerini paylaş. Ölümsüzlüğü elde etmenin bir yoludur.
 • Gezegenimize karşı nazik ol. Dua et. Dua da, ölçülemeyecek bir güç saklıdır. Sana sevgi gösterisinde bulunan birini engelleme.
 • Başkalarının işine burnunu sokma. Onu öperken gözlerini kapatmayan bir kadın/erkeğe güvenme. Yılda bir kez hiç gitmediğin bir yere git. Çok para kazanıyorsan eğer, hayattayken, başkalarına yardım et. Bu,Şansın sana verebileceği en büyük tatmindir.
 • Unutma, istediklerini elde edememek, bazen büyük bir şanstır. Bütün kuralları öğren, sonra bazılarına uyma. İki insan arasındaki aşkın birbirine duydukları gereksinimden daha büyük olduğu ilişkinin, en iyi ilişki olduğunu unutma. Başarını, onu elde etmek için vazgeçmek zorunda kaldığın şeylere bağlantılı olarak değerlendir.  
Tantra: Sanskritçe'de yöntem demektir. Felsefi anlamda Tantra kelimesi iki sözcüğe bölünebilir: Tan ve Tra. Tan sözcüğü ''genişletmek'' manasını taşıyan Tanoti kelimesinin köküdür. Tra sözcüğü ise ''özgürleştirmek'' anlamına gelen Trayete kelimesinin köküdür. Tantra sözcüğü  fazla seçenek sunarak özgürleştiren yöntem demektir.

SEVGİ ve IŞIK'la kalın...
Persephone

7 yorum:

 1. Yanıtlar
  1. Rica ederim...Ben de çok sevdim...Çok doğru cümleler...Sevgiler...

   Sil
 2. Bunu her gün okumak lazım aslında :)
  Teşekkür ederim canım benim :))
  Kucaaak dolusu sevgilerimle :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Evet sık sık okumalı...Tazelemeli insan bunlarla kendini...İnsanlığını unutmamamlı...Kocaman kocaman sevgiler...

   Sil
 3. Unutmamak gerek bunları...Bunlar unutulduğunda insanlığımız eksiliyor...:(

  YanıtlaSil
 4. Çok uzun olmuş hastayım okuyamadım ama sen güzel yazmışındır yine:)

  YanıtlaSil
 5. Bende nerdesin sen diye fırça atmaya hazırlanıyordum...:)Hastaymışsın yau...:( Geçmiş olsun Narkoz...Çabuk iyileş;)Sevgiler...

  YanıtlaSil