30 Mayıs 2013 Perşembe

NELER OLUYOR BİZE “SEVGİ NEREDE”

                İnancın  kaybolmaya  başladığı, güvenin  artık adının  ifade  edildiği, sevgini   anlamının değiştiği, saygının ise  insan karakteristik  özelliğinin  değişime  uğraması  ile olumsuz  takılarla gösterildiği , hak  ve  hukuk  kavramlarının  yerlerde  gezindiği , gelecek  kaygılarının  doğuştan itibaren  başladığı, eğitimli  cahillerin yönettiği  bir dünya da  yaşar durumdayız  artık...

                Tüm  bu ve  benzer   gelişmeleri  ki  aslında  olumsuzlukların  hayatımızın  bir  parçası  olduğu ve  bunları  da  kabullenmeye  başlayan  bireylerin  artık  toplumların  oluşması  ve  gelişmesinde  rol oynamaya  başladığını  görmemek  bizlerin  de  böyle  bir  toplum bireyi  olmaya  başladığımızın göstergesidir.

                Sevginin olmadığı, hissedilmediği  ve  yaşanmadığı  toplumlar da  ben  merkezli  yaşam  hakim olacaktır ve  duygudan  bihaber, çıkarcı , ön yargılı , hukuk tanımaz,  kötülüğü   meziyet olarak  benimseyen  ,sadece  bu  dünyayı   kendisi için yaşam  merkezi  olarak  düşünen (ben buna düşünsel özürlüler diyorum )insanlar  topluluğu  ortaya  çıkacaktır.

                Sevgi  kuramının  kurucusu  Erich Fromm,  sevgiyi ;  insanların sorunlarına bir yanıt olarak kişideki  aktif  ve  yaratıcı  gücün  kaynağı  bir  enerji  olarak  ve  bu  söz  konusu  yaratıcılıkla  sevmeyi bir sanat  olarak tanımlar.

                Sevgi,  bir  sanat  olması  bakımından  da  uygulamada   olgunluk  gösterir.

Neden  şimdi   sevgiden  söz  etmeye  başladım  biliyor musunuz?

                Çünkü  sevginin  olmadığı yerde  yukarıda  söz ettiklerimiz ile her zaman karşılaşırız .Sevgiyi  uzmanların tanımlamaları da ancak bir yere kadar  olacaktır ve bizler onu geliştirmek , uygulamak , sonuçlarınıda  yaşamak ve yaşatmak  zorundayız,  bu biz insanların  eğer  gelecek  sosyal  durum  kaygısını  en azından  yaşamak  istemiyorsak  yapmamız  ve yapılmasını da isteyeceğimiz nesillere öğretmek  durumundayız.

                Sevgide koşul olmaz, burada sözünü ettiğim genel sevgi  anlayışıdır.Sevginin olduğu yerde  dostlarım,  neşe,  huzur,  mutluluk, başarı , barış ,güven, bütünlük, beraberlik, şefkat, doyum  olur.

Sevgiyi, sevmeyi bize  verilen tüm nimetlerde görelim  , yaşadığımız evrene sorumlu olduğumuzu  unutmayalım  olumlu düşünceler ancak sevgi bilincinde olur.

                Kayahan'ın dediği gibi;

                Yolu  sevgiden geçen herkesle bir gün buluşmak  dileğimle....

Sevgi ve saygılarımla  
YILMAZ   CAYMAZ

                               “SEVGİ ve IŞIKLA KALIN”

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme