25 Mayıs 2013 Cumartesi

BİZ KENDİMİZ MİYİZ?

Yaşantımızın  her  döneminde  karşılaştığımız  ya da  karşı  karşıya  kaldığımız  zorluklar, engeller , davranış  bozuklukları ve  benzer eylemlerin  engel  gibi  olmasa  da  duygu  durum vaziyetimizi etkilediği   geri  bildirim de  bulunduğumuz  bu  davranışlar  karşısında bazen  istemesekte kabalaştığımız  bazen de  maske  takmaya  çalıştığımız  empatiden  uzak  davranışlarda bulunduğumuz  gerçeği  ortaya  çıkmaktadır. 
               En  güçlü, en  otoriter  gibi  olduğumuz  ya da  göründüğümüz  veya  gördüğümüz   bildiğimiz insanların  bile  negatif  yaşam  programı  içinde  oldukları;  aslında  bu  tür   insanların  hassas  diye tabir  edebileceğimiz  duygu  yapılarında  olduğu  da  bir  gerçek. İstatistikler  bunu  böyle  söylüyor.
Bir  başka  çalışma  ise  tevazu  gösteren  insanların  sadece  bu  yapılarından  dolayı yaşantılarında kaba  davranışlara  maruz  kalabildikleri, hassasiyet  göstermesi  yanında  nezaketi  ile  toplum  içinde bilinen  dışsal  görüntüsü  ile  her  zaman  kaybetmeye  meyilli  oldukları  görülmekte .
                O halde  elimiz  kolumuz  bağlı herşeyi  kabullenmek  zorunda mıyız? Tabi ki  hayır..
Ama  bir  gerçek  var  ki  artık  toplumlarda  ön yargılı düşünme  bir bilinç meselesi   haline  gelmiş  görünüyor.Genetik  mutasyonla  sanki  herkes  bunun  etkisinde  düşüncelerini  eyleme  dönüştürme çabasında  ve  normal  gibi  algılıyor  ve  en  önemlisi  uygulamaya  başlıyor.
                Aynalamanın artık  azalmaya  başladığı  ötekileşmenin  ön  plana  çıktığı  zamanımız  da,  ne yazık ki sevgiyi,  arzuyu  mutluluğu  iyiliği  insan  olmanın erdemini  taşıyamaz  ve yaşamaz  hale gelmiş durumdayız.
                Her  şey  sahte olmaya  başlamış  duygular  bile;  düşünceler  mantık  adı altında  yozlaşmış ve  iki  yüzlülüğü  ön plana  çıkarmış  durumda  konuşurken  yüz  yüze  gelmekten, göz göze  olmaktan birbirimizin  ellerini  sıkmaktan  çok uzaklaşmış  durumdayız.Bu durum  bizleri  nerelere  götürüyor  biliyor musunuz?   Maskeli  birey  olmaya  götürüyor.
                Sonuç;  kendini  ifade  edemeyen , ama yaşayan.Sevgiyi bilmeyen,  tanımayan ve  onu  günlük  duygu  olarak  gören, iyiliği  kendin ce  yorumlayan  ama  eylemsiz  kalanlar, kısacası kelimelerin  ifade  edemediği  bir gelecek  toplumu oluşuyor  ne  yazık ki..!

                HER  ŞEYE  RAĞMEN  İNSAN  OLMANIN  ERDEMİNİ  HİİSEDELİM SEVGİDEN İYİLİKTEN VE SAYGIDAN UZAK  KALMADAN  AN’ I  EN  GÜZEL  ŞEKİLDE  YAŞAMAYA  BAKIP   TADINI  ÇIKARALIM...

      Güzel  bir  söz  ile  bitirmek  istiyorum:
                Sormuşlar, dünyaya bir da gelseydin ne olmak isterdin  diye  cevap  vermiş.

                                                               BİR  DAHA SI  YOK  ki

                                               ÇÜNKÜ  ZAMAN   ÇOK  ÇABUK GEÇİYOR…

 Persephone'nun  dediği  gibi   :  sevgi  ve ışıkla  kalın

 03.04.2103
Yılmaz Caymaz 

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme